Hoppa till innehåll

12apr12:00AB ALBIN HAGSTRÖMVisning

Evenemangsdetaljer

Datum: 12 april
Tid: 11:30
Plats: Dalarnas museum
Pris: Ordinarie 165:- Innehavare av årskort 75:- (Möjlighet för tillägg av lunchmacka + kaffe/te för 100 SEK)
Visas av Ann Olander

Köp biljett här

2025 är det 100 år sedan företaget AB Albin Hagström grundades. Detta uppmärksammar vi med en visning i vår Hagström utställning.

“Per Albin Hansson byggde folkhemmet, Ingvar Kamprad möblerade det och familjen Hagström fyllde det med musik.”
Så skulle man kunna beskriva Hagströms betydelse för den svenska musikhistorien. AB Albin Hagström började att tillverka dragspel 1931, men det var gitarrerna som tog namnet Hagström över världen. Visningen ger en kortversion av berättelsen om det lilla familjeföretaget i Älvdalen som erövrade musikvärlden. En framgångssaga om musik och populärkultur, men också om entreprenörskap, industri och produktion.

Entré till museets övriga utställningar ingår i biljettpriset. Ta även chansen att köpa till en matig lunchmacka att avnjuta efter visningen. Obs. Tillägget med lunchmacka +kaffe/te är endast bokningsbart till och med onsdagen före visningen.

Time

12 april, 2025 12:00(GMT+02:00)

Nyhetsbrev

När du prenumererar på vårt nyhetsbrev så samtycker du till att vi lagrar din e-postadress.
Din e-postadress används endast för utskick av nyhetsbrev.



Skip to content