15feb11:30finissage - STICKADE SVENSKA SKATTerFinissage
Evenemangsdetaljer
Datum: 15 februariTid: 11.30Pris: Heldagsbiljett ordinarie 375:-/Heldagsbiljett årskortsinnehavare 300:-(Endast förköp av heldagsbiljett) Köp biljett här Söndagen den 15
Evenemangsdetaljer
Datum: 15 februari
Tid: 11.30
Pris: Heldagsbiljett ordinarie 375:-/Heldagsbiljett årskortsinnehavare 300:-
(Endast förköp av heldagsbiljett)
Söndagen den 15 februari är sista dagen för den tillfälliga utställningen ”Stickade svenska skatter” som visats i Dalarnas museums konsthall sedan september 2025. Vi avslutar med en härlig finissage med stort stick-café och föreläsningar.
Visst vill du vara med?
—
Program för dagen:
11.30 Föreläsning i hörsalen med Anna Sjösvärd om den svenska ullen. (Föreläsning 1)
12.45 Stick-café i entréhallen med kortare presentationer under ledning av länshemslöjdskonsultent Kattis Karlsson Hofvander. Evelin Skeppström och Karin Kahnlund berättar om en svensk stickklassiker, Kristina Hellberg om återskapandet av en kofta från 1918, Emelie Bröms om sticksoppa och stickweekends, m.fl.
14.30 Föreläsning i hörsalen med Anna-Karin Jobs Arnberg ”Stickat i dräkten” (Föreläsning 2)
—
Detta ingår i biljetten:
I heldagsbiljetten ingår båda föredragen, entré till utställningen Stickade svenska skatter och hela Dalarnas museum samt stick-café med lunch-wrap +kaffe/te.
Kan du inte vara med under hela dagen finns möjlighet att köpa biljett till enbart föredragen separat.
Museet har öppet som vanligt, så även om du inte har heldagsbiljetten kan du se på alla museets utställningar inklusive Stickade svenska skatter.
—
Obs, begränsat antal platser. Köp din biljett idag för att säkra din plats.

Time
15 februari, 2026 11:30(GMT+01:00)




